Kas yra griežimas dantimis arba kitaip – bruksizmas?
Bruksizmas – tai viršutinio ir apatinio žandikaulio dantų trynimasis dantų paviršiais. Paprastai dantys yra sukandami tik kramtant, kalbant, ryjant.
Kokios griežimo dantimis priežastys? Kas tai skatina?
Aiškinama, kad dantimis galbūt griežia tam tikro asmenybės tipo žmonės, kad nevalingas noras griežti dantimis kyla dėl patiriamo streso. Išsigąsti nereikėtų – visą gyvenimą dantimis tikrai negriežiama. Kartais ši problema kamuoja brendimo metu, taip pat žmogus nevalingai kietai sukanda dantis (žandikaulių nejudina ir griežimo garso dar negirdėti) ir gali pradėti griežti dantimis tam tikru gyvenimo etapu, kai patiria daugiau baimės, streso ir nerimo nei įprastai, kai darbe ar šeimoje išgyvenamos stiprios emocijos.
Taip pat manoma, kad griežimą dantimis gali paskatinti ir vaistai: antidepresantai, vaistai nuo epilepsijos. Griežimas gali būti susijęs ir su Parkinsono liga, depresija, gali išsivystyti dėl netaisyklingo dantų sąkandžio, netinkamos burnos higienos. Negalima paneigti ir paveldėjimo priežasčių – visai įmanoma, kad vieno iš tėvų įprotį griežti dantimis paveldės ir vaikai.
Kada griežiama dantimis?
Dieną tai pasireiškia dažnesniu stipriu dantų sukandimu, kurį žmogus dar gali kontroliuoti. Dieną patirtas stresas neretai paskatina griežti dantimis naktį. Daugiausia – maždaug 80 proc. – griežimo dantimis epizodų nustatoma tamsiuoju paros metu. Jie pasikartoja tam tikros miego fazės metu kaip centrinės nervų sistemos sukeltas raumenų susitraukimas. Žandikaulio judesiai būna nevalingi ir chaotiški. Be griežimo dantimis, naktimis nerimstančius žmones taip pat kamuoja ir kalbėjimas per miegus, knarkimas, apnėja. Svarbu žinoti, kad visi žmonės skirtingi, tad ir griežimas dantimis skiriasi, vieni per naktį griežia kelis kartus, kiti – 8–20 kartų.