Dantų griežimo ir dilimo profilaktika, gydymas

Patologinį dantų dilimą dažniausiai sukelia dantų erozija ir bruksizmas (griežimas dantimis). Dažniausiai bruksizmas slopinamas su specialiomis nakties kapomis.

Kas yra griežimas dantimis arba kitaip – bruksizmas?

Bruksizmas – tai viršutinio ir apatinio žandikaulio dantų trynimasis dantų paviršiais. Paprastai dantys yra sukandami tik kramtant, kalbant, ryjant.

Kokios griežimo dantimis priežastys? Kas tai skatina?

Aiškinama, kad dantimis galbūt griežia tam tikro asmenybės tipo žmonės, kad nevalingas noras griežti dantimis kyla dėl patiriamo streso. Išsigąsti nereikėtų – visą gyvenimą dantimis tikrai negriežiama. Kartais ši problema kamuoja brendimo metu, taip pat žmogus nevalingai kietai sukanda dantis (žandikaulių nejudina ir griežimo garso dar negirdėti) ir gali pradėti griežti dantimis tam tikru gyvenimo etapu, kai patiria daugiau baimės, streso ir nerimo nei įprastai, kai darbe ar šeimoje išgyvenamos stiprios emocijos.

Taip pat manoma, kad griežimą dantimis gali paskatinti ir vaistai: antidepresantai, vaistai nuo epilepsijos. Griežimas gali būti susijęs ir su Parkinsono liga, depresija, gali išsivystyti dėl netaisyklingo dantų sąkandžio, netinkamos burnos higienos. Negalima paneigti ir paveldėjimo priežasčių – visai įmanoma, kad vieno iš tėvų įprotį griežti dantimis paveldės ir vaikai.

Kada griežiama dantimis?

Dieną tai pasireiškia dažnesniu stipriu dantų sukandimu, kurį žmogus dar gali kontroliuoti. Dieną patirtas stresas neretai paskatina griežti dantimis naktį. Daugiausia – maždaug 80 proc. – griežimo dantimis epizodų nustatoma tamsiuoju paros metu. Jie pasikartoja tam tikros miego fazės metu kaip centrinės nervų sistemos sukeltas raumenų susitraukimas. Žandikaulio judesiai būna nevalingi ir chaotiški. Be griežimo dantimis, naktimis nerimstančius žmones taip pat kamuoja ir kalbėjimas per miegus, knarkimas, apnėja. Svarbu žinoti, kad visi žmonės skirtingi, tad ir griežimas dantimis skiriasi, vieni per naktį griežia kelis kartus, kiti – 8–20 kartų.

Image

Ar griežimas dantimis yra būdingas ir vaikams?

Žinoma. Yra vaikų, kurių pieniniai dantys jau būna nudilę. Griežimas dantimis paūmėja ir brendimo metu, bet dažniausiai vargina 25–44 metų žmones.

Kaip tai diagnozuojama?

Dažniausiai į gydytoją odontologą kreipiasi žmonės, kurių griežimą dantimis pastebi miegantieji šalia. Paprastai nurodomi tie patys bendri simptomai: galvos ar kramtymo raumenų skausmas ryte, plintantis link ausies, įtempti pečių raumenys, sutrikęs miegas. Tačiau būdingiausi požymiai, rodantys, kad iš tiesų griežiama dantimis – nudilę dantys ir padidėjęs kramtymo raumenų tonusas. Tiesa, priežasčių, kodėl dyla dantys, gali būti ir daugiau, pavyzdžiui, gali kenkti cheminės medžiagos, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, tam tikri maisto produktai, todėl nustatyti diagnozę gali tik gydytojas.

Kaip nukenčia nuolat brūžinami ar pernelyg dažnai sukandami dantys?

Griežimas dantimis maždaug trečdaliui žmonių pridaro bėdų. Vakarų odontologai apie šią problemą kalba ir rašo jau seniai, Lietuvoje diskusijos apie šį sveikatai žalingą procesą palyginti naujos. Intensyvus griežimas dantimis gali sukelti apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų, gali imti skaudėti veido raumenys, galva, ausų sritis, jaučiama pečių raumenų įtampa, sutrinka miegas, dantys tampa paslankesni, gali kilti dantų uždegimas, pablogėja kramtymas. Metų metus trunkantis nevalingas griežimas naktį kartais taip sugadina dantis, kad juos tenka protezuoti.

Ar griežimas gali būti gydomas vaistais?

Specifinio gydymo vaistais nėra. Dažniausiai griežiama miegant, nevalingai, todėl kontroliuoti sunku. Dieną žmogus yra sąmoningas, todėl turėtų pabandyti save kontroliuoti. Dėl griežimo naktį patariame kreiptis į gydytoją odontologą. Jis nustatys priežastis ir pradės gydymą. Galima pasiūlyti apsaugą nuo griežimo dantimis – specialias kapas, kurios uždedamos nakčiai ant vieno iš žandikaulio dantų. Kapos saugo dantis nuo tolesnio dilimo, atpalaiduoja raumenis, apsaugo sąnarį. Bet jeigu žmogus dantimis griežia seniai ir dantys nuo to nukentėjo, būtina protezuoti.

Klinikiniai gydymo būdai:

  • apsauginės dantų kapos;
  • kapos nuo griežimo dantimis.

Kitos rekomenduojamos klinikos paslaugos

RB&PP klinika specializuojasi burnos chirurgijoje ir injekcinėje veido plastikoje. Šios sritys reikalauja itin didelio tikslumo ir kruopštumo, ką galima pasiekti tik su patyrusiais gydytojais. Mūsų darbe turi būti griežtas laiko ir fizinio tikslumo santykis.