Ortodontija

Ortodontija – tai odontologijos sritis, apimanti dantų tiesinimą ir sąkandžio padėties koregavimą. Taisyklingai išsidėstę dantys bei geras sąkandis pagerina šypsenos estetiką, sukuria simetriškus, harmoningus veido bruožus. Be to, tiesius dantis paprasčiau prižiūrėti, tad sumažėja dantų ligų rizika.

Kada reikalingas ortodontinis gydymas?

Ortodontinis gydymas gali būti taikomas bet kokio amžiaus pacientams: tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Vis dėlto, rezultatus lengviau pasiekti augimo laikotarpiu, kai žandikaulis dar nėra galutinai susiformavęs. Dėl šios priežasties rekomenduojama pas ortodontą vaikus atvesti nuo 7–8 metų, kad gydytojas įvertintų dantų dygimo seką. Gydymas anksčiausiai pradedamas 10–16 metų pacientams, tačiau anksčiau pastebėjus galimas problemas, ortodontas gali numatyti būsimo gydymo pradžią bei ortodontinio gydymo būdą.  Ortodontinis gydymas reikalingas kai pasireiškia šios problemos:

  • Ne vietoje išdygę dantys
  • Susigrūdę dantys
  • Gilus sąkandis
  • Atviras sąkandis
  • Asimetriškas sukandimas

Dantų gydymo būdai

Priklausomai nuo paciento amžiaus bei klinikinės situacijos sudėtingumo, taikomos skirtingos ortodontinės technikos. Vaikų ir paauglių dantų tiesinimui bei sąkandžio korekcijoms tinkamos individualiai, pagal dantų atspaudus gaminamos dantų plokštelės. Tai yra išimamieji ortodontiniai aparatai, nešiojami aktyvaus augimo laikotarpiu.

Vyresniems ar suaugusiems pacientams vienos populiariausių dantų tiesinimo priemonių – breketai. Tai yra fiksuoti, ant dantų paviršiaus visam gydymo laikotarpiui klijuojami ortodontiniai aparatai. Gydymo trukmė priklauso nuo situacijos sudėtingumo.

Breketai gali būti kelių rūšių:

Breketų rūšys Ypatumai

Metaliniai
Tai yra pigesnis sprendimas, tačiau šie breketai neatrodo estetiškai, nes yra ypač pastebimi.

Keraminiai
Estetiška breketų rūšis, nes breketų spalva yra artima natūraliai dantų spalvai, todėl yra mažiau pastebima. Tačiau keraminiai breketai dažniau lūžta, gydymas gali trukti ilgiau.

Safyriniai
Skaidrūs, šviesą atspindintys breketai, todėl atrodo estetiškai.

Beligatūriniai
Šių breketų vielutė mažiau prisispaudžia prie dantų, todėl sumažinama trintis ir gydymas tokiais breketais trunka trumpiau ir reikalauja retesnių vizitų pas gydytoją.

Liežuviniai
Tvirtinami iš vidinės pusės, todėl nesimato, tačiau sukelia daug nepatogumų: braižo burnos gleivinę, nepatogu kalbėti, tinka ne visais atvejais.

Dantų tiesinimas nematomomis kapomis

Tiesinant dantis breketais pasiekiami efektyvūs rezultatai. Vis dėlto, gydymas breketais tenkina ne visus pacientus dėl nepakankamai estetiškos breketų išvaizdos ir dėl to, kad gydymas trunka gana ilgai. Gydymo trukmė priklauso nuo atvejo sudėtingumo, bet vidutiniškai dantų tiesinimas breketais trunka 2 metus. Pacientams, kuriems rūpi estetika ir patogumas, siūloma naujovė – dantų tiesinimas nematomomis kapomis.

Kapomis, kaip ir breketais, galima koreguoti dantų padėtį bei sąkandį. Šios pažangios ortodontinės technikos unkalumas yra tai, kad kapos yra pagamintos iš plonos, skaidrios medžiagos, todėl yra nepastebimos. Be to, jos nėra klijuojamos ant dantų, tad prireikus (valgant, valantis dantis, svarbių susitikimų metu ir kt.) galima išsiimti. Gydymas kapomis tinkamas bet kokio amžiaus pacientams, turintiems nuolatinius dantis.

Gydymo kapomis eiga

Tiesinant dantis kapomis, visų pirma nuimami dantų atspaudai, kurių vaizdas perkeliamas į kompiuterio ekraną ir gydytojas gali skaitmeniniu būdu suplanuoti gydymą. Planas parengiamas nuo pirmo iki paskutinio žingsnio ir peržiūrimas kelių ortodontų. Tuomet individualiai pagaminamas reikiamas skaičius dantų tiesinimo kapų, kurias pacientas savarankiškai keičia paeiliui taip, kaip nurodė gydytojas (maždaug kas 10–14 dienų). Paeiliui keičiamos kapos mechaniškai spaudžia dantis, kol pasiekiami idealūs rezultatai.

Kapų privalumai

  • Nepastebimos ant dantų
  • Galima išsiimti
  • Gydymas trunka trumpiau (lyginant su breketais)
  • Patogu išsivalyti dantis
  • Geriau prognozuojami rezultatai

Laimingų pacientų istorijos

RBPP klinikoje paslaugas galite įsigyti ypač geromis MOKILIZINGAS Mokilizingas sąlygomis. Skaityti daugiau.