Dantų kanalų gydymas mikroskopu (endodontologija) – RB&PP

Dantų kanalų gydymas mikroskopu (endodontologija)

Dantų šaknyse yra kanalai. Juose yra nervai, kraujagyslės ir limfagyslės.

Endodontija tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknų kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje, ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.

Kada reikia atlikti endodontinį gydymą?

Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esančią pulpą (pulpa – danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje) paveikia uždegimas ar infekcija. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių: negydant dantų ėduonies, atsiradusių įtrūkimų dantų ir danties restauracijų (plombų) paviršiuose. Įvykusi danties trauma gali pakenkti danties pulpą net jei išoriškai dantis atrodo sveikas be įtrūkimų. Jeigu danties pulpa buvo pažeista ir yra negydoma, gali atsirasti danties skausmas ir paskatinti abceso (pūlinio) atsiradimą.

Image

Kokie simptomai parodo ar reikalingas endodontinis gydymas?

Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kada reikia atlikti endodontinį gydymą yra, kai pacientai skundžiasi:

  • užsitęsusiu danties jautumu nuo šalto ir karšto dirgiklio;
  • danties jautrumu liečiant (spaudžiant) ir kramtant;
  • ant dantenų atsiradusia fistule (fistulė – tai dėl patologinio proceso(infekcijos) susidaręs kanalas (latakėlis), jungiantis infekcijos židinį  su išore. );
  • patinimu;
  • patamsėjusi danties spalva.

* Kartais gali nebūti jokių simptomų (tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis).

Endodontinio gydymo procedūra

Išskiriami keli endodontinio gydymo etapai:

  • Danties kanalų gydymas pradedamas nuo danties būklės ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo. Esant poreikiui atliekama vietinė nejautra (dantis yra nuskausminamas), gydomą dantį izoliuojame nuo seilių „koferdamo“ sistema (speciali dantų apsaugos sistema ) tam, kad procedūros metu išlaikytume dantį švarų ir į jį nepatektu seilės.
  • Pašalinamos senos restauracijos (plombos), išvalomi pažeisti danties audiniai, suformuojama endodontinė ertmė. Infekuota pulpa su specialiais instrumentais pašalinama iš pulpos kameros ir danties šaknų kanalų.
  • Išvalius ir paruošus danties šaknies kanalus plombavimui, kanalai užpildomi su specialia plombine medžiaga, vadinama gutaperča. Dantis po kanalų plombavimo dažniausiai atstatomas su laikina plomba.
  • Pacientui atlikus endodontinį gydymą ir atstačius danties vainiką pasirinkta restauracija, yra išsaugomas natūralus dantis, kuris atlieka  kramtymo funkciją. Endodontiškai gydytus dantis rekomenduojama protezuoti, todėl kad šios restauracijos ne tik atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina tvirtumą.

Ar gali endodontinis gydymas išsaugoti nuosavą dantį?

Endodontinis gydymas, jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo daug faktorių. Pirmiausiai yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu ir atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, esant endodontinio gydymo indikacijom  yra atliekamas gydymas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista  pulpa, išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi su plombine medžiaga.  Endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir pilnai  atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai (nepralaidžiai) užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.

Kitos rekomenduojamos klinikos paslaugos

RB&PP klinika specializuojasi burnos chirurgijoje ir injekcinėje veido plastikoje. Šios sritys reikalauja itin didelio tikslumo ir kruopštumo, ką galima pasiekti tik su patyrusiais gydytojais. Mūsų darbe turi būti griežtas laiko ir fizinio tikslumo santykis.